Slučaj Skripal i kako se ruši britanska kula od karata - iz Rusije kažu da prava istraga tek počinje

Slučaj Skripal i kako se ruši britanska kula od karata - iz Rusije kažu da prava istraga tek počinje
© Informer
Agencije prenose kako je Julija Skripal jučer "dala prvu izjavu za javnost" nakon što je prošli mjesec navodno otrovana zajedno sa svojim ocem, bivšim ruskim dvostrukim tajnim agentom Sergejem Skripalom, kazavši da je "cijela epizoda pomalo zbunjujuća". 

Skripali su pronađeni otrovani na klupi u engleskom gradu Salisburyu 4. ožujka. Britanska strana tvrdi da su otrovani nervnim otrovom za masovno uništenje i Velika Britanija za sve okrivljuje Rusiju. Moskva negira odgovornost i tražila je zajedničku istragu kor OPCW i suradnju s britanskom policijom. 

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov je nakon priopćenja o "prvoj izjavi za javnost" Julije Skripal i kada se saznalo da joj je i otac živ, kao i britanski policajac koji je navodno bio u kontaktu s otrovom i u kratkotrajnoj komi, pitao "kakav je to bojni otrov za masovno uništenje koji ne može ubiti troje ljudi"? 

"Probudila sam se prije više od tjedan dana i drago mi je što mogu reći da sam svaki dan sve jača. Zahvalna sam za interes za mene i za puno poruka s dobrim željama koje sam primila. Sigurna sam da razumijete da je cijela epizoda pomalo zbunjujuća i nadam se da ćete poštivati moju privatnost i privatnost moje obitelji tijekom mojeg oporavka", kazala je Julija Skripal u izjavi koju je objavila londonska policija. 

Međutim, Scotland Yard je objavio danas priopćenje za javnost Julije Skripal, koja zahvaljuje svima koji su pomogli njoj i ocu, ali tek nakon što je u Rusiju objavljena snimka djela razgovora Julije i njene rođakinje Viktorije Skripal koju je oporavljena Julija sama nazvala u Moskvu. Najzanimljivije je što je rekla "kako joj je otac dobro, trenutno se odmara i spava". 

Za sebe je rekla "kako je već neko vrijeme dobro i uskoro izlazi iz bolnice". Na riječi rođakinje iz Rusije "kako može odmah doći, samo da dobije vizu", Julija je odgovorila: "Nemoj, neće ti dati vizu. Vidjet ćemo se kad izađem." 

Da situacija je zaista zbunjujuća. Scotland Yard je bio primoran oglasiti se nakon što je ruska državna televizija objavila dio razgovora Julije i Viktorije Skripal. Prema odgovoru kćerke Sergeja Skripala, "kako Viktorija ne mora dolaziti u London i da će se uskoro vidjeti" bi se moglo zaključiti da se Julija odlučila vratiti u Moskvu. 

Ruska državna televizija nije slučajno objavila dio razgovora djevojki uoči sjednice Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda posvećene upravo ovom slučaju. 

VIDEO - Prilog ruske države televizije s dijelom razgovora Julije i Viktorije Skripal 


Nakon toga, navečer 5. travnja je Vijeće sigurnosti UN-a održalo je sastanak o slučaju trovanja u Salisburyu. Stalni predstavnik Rusije u Ujedinjenim narodima, Vasilj Nebenzija, istaknuo je kako su zaključci iz Londona u suprotnosti s procjenom stručnjaka britanskog vojnog laboratorija "Porton Down". Podsjetimo, ranije su britanski stručnjaci rekli su da ne mogu potvrditi podrijetlo nervnog agensa kojim su navodno otrovani Sergej i Julija Skripal. 

"Boris Johnson i dalje sve uvjerava da je britanska strana navodno poslala popis pitanja Rusiji, kojoj do sada nisu primili odgovore. Međutim, sve je upravo suprotno. Nikakvog popisa pitanja za nas, kao što sam već rekao, nije bilo", rekao je Nebenzija tijekom oštre rasprave u Vijeću sigurnosti. 

Diplomat je podsjetio da je "Porton Down", kao da je vođen daljinskim upravljačem, potvrđivao objave na Twitteru na službenoj stranici britanskog Foreign Officea, a The Times je objavljivao stripove na temelju "neimenovanih izvora" iz britanske obavještajne službe i pisao o "tajnim ruskim laboratorijima" gdje je navodno proizveden otrov A-234. 

"Objava o ruskom podrijetlu tvari uklonjena je sa stranice britanskog Ministarstva vanjskih poslova, što je već izazvalo skandale i glasine. No, kako bi se spasili Boris Johnson i britansko Ministarstvo vanjskih poslova, kao Chip i Dale, britanske službe su brzo kroz The Times izvijestile kako su uz pomoć znanstvene analize i obavještajnih aktivnosti uspjeli utvrditi vjerojatni nastanak toksičnih tvari u roku od nekoliko dana nakon kemijskog napada u Salisburyu", naglasio je stalni predstavnik Rusije. 

Izjave britanske strane o "tajnim ruskim laboratorijima" su apsolutno neutemeljene, rekao je umirovljeni pukovnik, vojni stručnjak Viktor Litovkin. 

"Naravno da je ovo laž, jer čelnici Britanije, njihove obavještajne službe i mediji više ne znaju kako izaći iz ove priče sa Skriaplima.Kažu da je otrov bio na vratima njihovog doma, zatim u heljdi koju je Julija ponijela iz Rusije, a zatim na cvijeću na groblju i tako dalje. Obilje različitih verzija dokazuje da su sve priče o uključenosti Rusije u ovaj slučaj izmišljotine", rekao je umirovljeni pukovnik Litovkin. 

Izjave britanskih obavještajaca o ruskog "tajnom laboratoriju" za proizvodnju otrova, navodno smještenih u Moskvi, kasnije u Jasenevu u regiji Saratov, nije prva od različitih verzija medija u Velikoj Britaniji u ovom slučaju. 

Tako je 1. travnja The Sun napisao da bi supstanca A-234 mogla biti u heljdi, koju je Sergeju Skripalu kći donijela iz Rusije, među "lovorovim listovima i drugim začinima". 

"Međutim, djevojka je zaboravila to učiniti i zamolila je svog prijatelja, koji je trebao letjeti sljedeći letom, da joj kupi te darove", piše The Sun. 

Unatoč činjenici da je vijest mogla biti šala za 1. travanj, britanski list vijest nije opovrgnuo. 

"Ako dosljedno uzmete u obzir lanac dokaza o epizodi sa Skripalima, koja se u britanskim medijima naziva kemijskim napadom u Salisburyu, onda među optuženima već postoji cijela kriminalna skupina. Imamo stol u pizzeriji, vrata kuće Skripala, kovčeg Julije Skripal, a sada čak i heljdu", istaknuo je politički analitičar Aleksandar Asafov u intervjuu za RT. 

"Ako se sve ove priče o otrovanoj heljdi, zatim šeširu s prugama, koji bi se trebali pojaviti u slučaju zajedno s balalajkom i drugim suvenirima mogu definitivno značiti ruski trag, onda je sve ovo tužno. Razlog međunarodne optužbe i naknadnih diplomatskih i političkih akcija je apsolutno šira priča", zaključio je politički znanstvenik. 

O činjenici kako su britanski "dokazi" u slučaju Skripal vrlo upitni i neutemeljeni, govorio je i ruski stalni predstavnik u Ujedinjenim narodima Vasilij Nebenzija. On je komentirao prezentaciju slajdova britanskog veleposlanika u Moskvi, koje je predstavnicima 80 zemalja predočio kao dokaze. 

"Čak se stripovi prikazuju kao dokazi", rekao je Vasilij Nebenzija, podsjetivši da su prikazani slajdovi bili isječci iz britanskog tiska o rekonstrukciji događaja. 

"Britanske vlasti su olako pomislile da će njihove nepotkrijepljene tvrdnje biti prihvaćene kao istina. Vjerujte mi, prijatelji, ova priča, ova istraga ne samo da nije završila,... zapravo, još nije ni počela", naglasio je ruski diplomat i rekao kako je London pokrenuo propagandni rat u kojem nema nikakvih pravila. 

U međuvremenu se oglasila i Viktorija Skripal. 

"Trenutno imam jedan zadatak, letjeti tamo i pokupiti Juliju, barem Juliju. Za Sergeja Viktoroviča je tamo sve puno kompliciranije", rekla je Viktoria Skripal i dodala kako je u kontaktu s ruskim veleposlanikom u Velikoj Britaniji Aleksandrom Jakovenkom, što je potvrđeno u ruskoj diplomatskoj misiji u Londonu.