NAJMISTERIOZNIJA DRUŠTVA U POVIJESTI: O njima se ne zna gotovo ništa – osim da i danas vuku konce

Pretpostavlja se kako tri tajna društva i danas vuku konce, iako su zabilježeni na tek marginama povijesti.

Tajna društva postoje od kad i civilizacije, neka su nestala, neka su se potpuno promijenila, a neka i danas rade, ali o tome se malo zna. Ancient code izdvojio je tri društva o čijem se postojanju samo nagađa, ali su svakako zabilježena i njihovo postojanje objasnilo bi mnogo toga.


1. ODESSA

Pred kraj Drugog svjetskog rata, nacisti su osnovali mrežu organizacija koje su pomagale Hitlerovim krvnicima pobjeći, najčešće u latinsku Ameriku.
Najznačajnija je ODESSA (Organisation der Ehemaligen SS-Angehörigen, organizacija bivših pripradnika SS-a). Prvi put ju spominje američka kontraobavještajna služba 1946. Neki tvrde da nikada nije ni postojala, drugi pak da je u pitanju samo zbirni naziv za sve organizacije (tajne ili javne) koje su poslije rata pomagale nacistima, poput Stille Hilfe, ili Die Spinne. No neki tvrde kako je posrijedi moćda tajna mreža preko koje su nacisti ne samo izbjegli suđenja za svoje zločine, nego i utjecali na brojne odluke.


Iako se smatra kako odavno ne postoji (ako ni zbog čega drugoga onda zbog dobi svojih članova), neki smatraju kako je ova moćna mreža raspolagala mnogim tajnama zahvaljujući kojima i danas vuku konce. Od američkog raketnog programa koje je predvodio bivši nacist Wernher von Braun, do ezoteričnih teorija o Hitlerovom bijegu u drugi svijet unutar Zemlje, mnogi su uvjereni kako ODESSA nije nestala.

2. Bratstvo čistoće

Malo se zna o muslimanskom mističnom društvu Ikhwan al-Safa, Bratstvu čistoće (ili Bratstvu iskrenosti), osim da su iza sebe ostavili enciklopediju Učenja Bratsva čistoće.
Povjesničari i danas pokušavaju odgonetnuti tko je sve bio u društvu, nisu sigurni niti je li osnovano u 8. ili 10. stoljeću. No zahvaljući njihovoj knjizi zna se kako je centar njihovog djelovanja bio u Basri, današnjem Iraku. Sastajali su se prema preciznom rasporedu, tri puta na mjesec, svaki put uvečer. Prvi sastanak bio je tijekom početka mjeseca – tada su držali govore, drugi puta u sredini mjeseca kada su raspravljali o astronomiji i astrologiji, i treći put između 25. i kraja mjeseca – tada su recitirali himane filozofskog sadržaja.


Sastajali su se i tijekom proljetnog i jesenskog ekvinocija te ljetnog solsticija, kada su vršili neku vrsta bogoslužja koje je evociralo uspomene na Harran, drevni grad u gornjoj Mezopotamiji (danas Turska), koji je svojedobno bio centar znanja u kojem su na arapski prevođeni spisi drevne Grške, Perzije, Rima, Egipta…

Članovi su bili podijeljeni u četiri “klase” ovisno o znanju i dobi. Najniži su bili “učenjaci”, koji su morali biti stari najmanje 15 godina te biti suosjećajni i pobožni. Vođe su morali imati najmanje 30 godina i morali su biti “dobri i izvrsni”. Sa 40 godina, “izvrsni i plemeniti” članovi bratska mogli su postati “kraljevi”, a najviši čin, proroci i filozofi držali su odabrani članovi stariji od 50 godina. Ovim “anđeoskim statusom”, bratstvo je opisalo i prosvjetitelje poput Isusa, Sokrata i Muhameda.


3. Rozenkrojceri


Ezoterično-mistično društvo prema legendi osnovao je Christian Rosenkreuz (lat. Frater Rosae Crucis) u srednjovjekovnoj Njemačkoj 1378. U manifestu objavljenom u 17. stoljeću Rosenkreuz je živio 106 godina, te govori o transformaciji čovječanstva, gradeći na ezoterijskim učenjima drevne prošlosti.
Tvrdilo se kako društvo raspolaže znanstvenim uvidom koje su dugo držali skrivenima jer “čovječanstvo nije bilo spremno”. Neki tvrde da je manifest potpuna izmišljitona, drugi kako su rozenkrojceri čuvari drevnih tajni koje se očituju i u kabali i drugim učenjima hermetizma, treći pak da je rozenkrojceri nikada nisu postojali nego da manifest alegorijski opisuje (još tajnovitije) društvo.
Neosporno je kako su masoni, koji su nastajali u 16. st. u Škotskoj, u mnogočemu crpili iz manifesta rozenkrojcera, od rituala inicijacije do naziva stupnjeva. I danas postoje mnoge organizacije koje tvrde da vuku korijene od originalnih rozenkrojcera.

Коментари