Ukoliko bi došlo do toga da gigantski asteroid udari u zemlji, agencije NASA i Fema bi bile odgovorne za obaveštavanje sveta o tome.
S parolom "spremni na sve" te agencije su već sprovele brojne simulacije i testiranja scenarija "Sudnjeg dana" kako bi se uverili da, ako do tog dana dođe, budemo koliko je moguće spremni. To se pre svega odnosi na spremnost pravovremenog uočavanja i mogućeg uništenja smrtonosnog asteroida.
"Nije stvar o tome "hoćemo li", nego kada suočiti s tom situacijom - kaže Tomas Curbuhen iz NASA.
Ovo je plan protokola NASA u slučaju asteroida koji kreće prema nama u 5 koraka:
1. Poruka o otkriću opasnog asteroida odlazi grupi ne više od 12 naučnika s rečima "Asteroid se približava. Sazvan je hitni sastanak".
2. Na sastanku bi bilo dogovoreno hitno praćenje asteroida, a ti bi naučnici odmah počeli da prate njegovu putanju.
3. Naučnici bi odredili veličinu objekta i prema brzini kretanja, procenili vreme udara u našu planetu.
4. NASA bi potvrdila s FEMA je li udar neizbežan u zadanim parametrima.
5. NASA i FEMA bi sazvale hitnu konferenciju za medije gde bi dali javni izveštaj o nadolazećem asteroidu. U tom trenutku, agencije bi istakle i svoje planove za "zaštitu Zemlje".
Iako su pripremljeni, naučnici ističu kako je mogućnost ostvarenja scenarija Sudnjeg dana mala. Prema NASA, asteroid širok oko 1,6 kilometara otprilike udara Zemlju jednom na svakih milion godina.
U projekcijama spašavanja, zaštita čovečanstva je prioritet, a asteroid bi se verovatno gađao laserima, postoji mogućnost i zabijanja svemirske letelice u asteroid, kao i detoniranja asteroida bombom (bilo nukleranom ili klasičnom) da bi se on skrenuo s putanje ili pak razlomio na manje, znatno bezopasnije komade.
Коментари
Постави коментар