Vatikan je grad-država u gradu Rimu, Italija. To je dom i pape Franje i papa emeritusa Benedikta XVI i pravi je spomenik uticaja katoličanstva na arhitekturu. Tu se nalaze Vatikanski muzeji u kojima se nalazi niz drevnih rimskih skulptura, uključujući i Laokona i njegove sinove.
Tamo je i Sikstinska kapela unutar zidina Vatikana. To je mesto gde se nalazi poznata Mikelanđelova kapela.
Iako je sav sjaj i sva čuda Vatikana nešto za šta većina ljudi dobro zna, Vatikan krije mnogo tajni. Evo 10 od njih:
Tajne Vatikana
Vatikan je najmanja zemlja na svetu
Vatikan nosi titulu nekoliko superlativa – neki tvrde da se u njemu nalaze najdragoceniji umetnički radovi na svetu, drugi kažu da je to najduhovnije mesto na svetu za katolike. Iako bi to mogle biti argumentovane činjenice, jedna stvar koja je nepobitna je da je Vatikan zapravo najmanja zemlja na svetu.
Nezavisni grad-država pokriva nešto više od 100 hektara. To je manje od centralnog parka u Njujorku od 843 hektara.
Sa samo 842 stanovnika, to je i najmanja zemlja po broju stanovnika. Ali nemojte dozvoliti da vas njegova veličina zavara – on ima svoju poštansku službu (i markice), železničku stanicu, radio stanicu, zastavu i himnu. Vatikan takođe upravlja medijskim kućama i izdaje pasoše. Čak i kuje svoj evro – sa novčićima na koje je utisnuta papina glava.
Državljanstvo nije pravo po rođenju
Potrebno je više od rođenja u Vatikanu, ili roditelja koji su rođeni u gradu, da bi postali građanini.
Državljanstvo zaslužuju oni koji su zaposleni u gradu-državi, naime, kardinali, biskupi i članovi Švajcarske garde. Kada završite sa radom u Vatikanu, vaše državljanstvo se kasnije ukida. Oni koji nisu državljani druge zemlje automatski će postati italijani.
To je jedina zemlja na listi UNESCO-ve svetske baštine
Italija zauzima najveći deo UNESCO-ve liste u odnosu na druge zemlje, ali Vatikan je jedina zemlja koja je proglašena UNESCO-ovom lokacijom. Godine 1984. UNESCO je proglasio svih 44 kvadratna kilometra Vatikana svetskom baštinom na osnovu svog kulturnog značaja.
„Vatikan, jedno od najsvetijih mesta u hrišćanstvu, svedoči o velikoj istoriji i ogromnom duhovnom poduhvatu. Jedinstvena zbirka umetničkih i arhitektonskih remek-dela leži u granicama ove male države. U njegovom središtu je bazilika Svetog Petra, sa svojom dvostrukom kolonadom i kružnim trgom ispred, omeđanim palatama i vrtovima. Bazilika, podignuta iznad groba sv. Petra apostola, najveća je verska građevina na svetu – plod kombinovanog genija Bramantea, Rafaela, Mikelanđela, Berninija i Maderna “, navodi UNESCO.
Vatikan je mnogo mlađi nego što mislite
Dok Katolička crkva postoji već više od 2000 godina, to ne važi za Vatikan. Zemlja je zvanično nastala tek 1929. godine potpisivanjem Lateranskog ugovora koji ga je priznao kao suverenu državu.
Zanimljivo je da se Benito Musolini, tadašnji šef italijanske vlade, potpisao na isprekidanu liniju kako bi stvar ozvaničio.
Vatikan nije uvek bio dom pape
Pre 1300. godine, pape su živele u Lateranskoj palati na suprotnoj strani Rima. Godine 1309. papski sud se preselio u Avinjon u Francuskoj i odatle je vladalo sedam papa. Po povratku u Rim 1377, i zato što je Lateranska palata bila uništena vatrom, sedište pape se preselilo u Vatikan.
Papini telohranitelji su svi Švajcarci
Utemeljen 1506. godine od strane pape Julija II, papina švajcarska garda odgovorna je za bezbednost pape.
Da bi imao sve što je neophodno, vaš CV mora da sadrži sledeće: da ste katolik, samac, muškarac između 19 i 30 godina, visoki najmanje metar osamdeset, i morate biti švajcarski državljanin . Kandidati takođe moraju imati osnovnu švajcarsku vojnu obuku.
Većinom ćete ih videti u kontrolnim punktovima i tokom učestvovanja u ceremonijama, a sa svetlim plavim, crvenim, narandžastim i žutim uniformama nećete imati problema da ih uočite.
Tajni arhivi Vatikana nisu tako tajni
Pošto je papa Leo XIII dozvolio naučnicima da posete tajni arhiv Vatikana 1881. godine, oni više nisu tako tajni.
Međutim, ovih dana samo akreditovani istraživači i naučnici imaju slobodu da pogledaju dokumente i korespondencije koje leže unutar zidova. Postoji dosta materijala za čitanje – dokumenti se protežu unazad više od 1000 godina. Ali nemojte očekivati opuštenu posetu biblioteci – pregledanje je zabranjeno i posetioci moraju da preciziraju šta traže pre nego što im se odobri ulaz.
U njemu se nalaze najveće umetničke zbirke na svetu
Osnovan od strane pape Julija II početkom 16. veka, Vatikanski muzeji čuvaju jednu od najvećih umetničkih zbirki na svetu. U muzejima se nalazi oko 70.000 radova, od kojih je njih 20.000 izloženo u svakom trenutku.
Približno četiri miliona posetilaca godišnje poseti muzeje kako bi se divili vrhunskim delima poput Sikstinske kapele koju je oslikao Mikelanđelo, Rafaelove Sobe i Muzeja Pio-Klementino, da spomenemo samo neke.
Mikelanđelo nije bio toliko oduševljen da radi na Sikstinskoj kapeli
Mikelanđelo je bio u svojim tridesetim godinama i radio je na mermernoj grobnici Papa Julija II kada su ga zamolili da ukrasi plafon Sikstinske kapele.
Zanimljivo, nije bio oduševljen ponudom.
U njegovu odbranu, smatrao je za sebe da je vajar, a ne slikar. Ipak, on je prihvatio zadatak i proveo godine u izradi legendarnih fresaka. Još impresivnija je činjenica da su Mikelanđelo i njegov tim koristili skele kako bi obojili plafon dok su stajali. Danas, kapela je mesto gde se održava konklava za izbor novog pape.
Šta je u imenu?
Papa Franja otkrio je prošlog meseca da je zatražio da Vatikanske tajne arhive otpečate set drevnih svitaka koje Crkva krije od javnosti već vekovim. Za svitke, koji su bili obloženi u mermeru i pokopani 463. godine naše ere, se kaže da sadrže istinsko ime Boga koje je saopšteno Mojsiju u Knjizi Izlaska.
Prema Real Nevs Right Nov, papa Franjo je rekao da je odluka da se svitci sada otpečaćuju motivisana njegovim uverenjem da Katolička crkva treba da podstiče “veću transparentnost”.
Crkva je bila upozorena na postojanje svitaka u petom veku tokom opsade Jerusalima. To je bila odluka pape Hilariusa da istinsko ime Boga bude obrisano iz svih zvaničnih crkvenih literatura.
Iako je razlog za odluku da se pravo ime Boga drži skriveno ispod vela tajnovitosti nepoznat, od 463. godine naše ere prenose se svakom sledećem papi.
,,U skladu sa tradicijom, svaki sledeći papa od Hilariusa je postao svestan imena Gospoda”, potvrdio je Greg Burke, glasnogovornik Vatikana.
Najava da će svici biti otkriveni u martu 2017. godine. U sedmici nakon objave, Vatikanska press služba je primila više od dva miliona upita u vezi s Božjim imenom. Do danas, ništa zvanično nije objavljeno i pravo ime Boga ostaje misterija.
Jedinstvenost Vatikana, njegova raskoš, bogat istorijski pejzaž i kulturni i duhovni značaj čine ga pravim čudom. 10 tajni Vatikana tek počinju da grebu površinu grada i njegovo poreklo.
izvor:Webtribune.rs
Коментари
Постави коментар