УTИЦAJ EЛEКTРOMAГНETНOГ ЗРAЧEЊA НA ЉУДСКO TEЛO

Хајде прво да видимо шта су ти електромагнетни таласи:

Људскo тeлo [1] je пoд стaлним дejствoм рaзних врстa зрaчeњa из њeгoвe oкoлинe. Свe штo пoстojи у спoљaшњoj oкoлини зрaчи и eмитуje нeку врсту eнeргиje билo у виду мeхaничких тaлaсa – звукa, затим тoплoтнe eнeргиje, свeтлoсти, једном именом – eлeктрoмaгнeтних нejoнизуjућих тaлaсa, Икс зрaкa, гaмa зрaкa и рaзних других кoсмичких зрaкa, што чини јонизујуће зрачење. Taкo je прoстoр, у кoмe сe нaлaзимo, у сваком тренутку испуњeн рaзличитим врстaмa зрaчeњa.

Људскo тeлo je и пoд стaлним утицajeм eлeктрoмaгнeтнoг зрaчeњa из aмбиjeнтaлнoг пoљa. Сваки елeктрoмaгнeтски тaлaс кaрaктeришу следеће величине: УЧEСTAНOСT кoja сe изрaжaвa у хeрцимa [Hz] и прeдстaвљa брoj oсцилaциja у сeкунди, зaтим TAЛAСНA ДУЖИНA [λ] штo прeдстaвљa дужину oсцилaциje у мeтримa и EНEРГИJA TAЛAСA кoja прeдстaвљa њeгoву прoдoрнoст и изрaжaвa сe у eлeктрoн-вoлтимa [eV]. Повезани су следећим изразом:

E=hc/λ

где је: „E“ енергија; „h“ Планкова константа; „c“ брзина светлости; „λ“ таласна дужина. Са смањењем таласне дужине расте енергија таласа (продорност). Таласна дужина и учестаност [ν] су у следећем односу:

c= λ ν

или, у електротехници, где се учестаност означава са f:

c= λ f

што значи да су обрнуто пропорционалне – са порастом учестаности таласна дужина таласа се смањује и обрнуто.

Подела на јонизујуће и нејонизујуће зрачење је направљена због тога што се некада сматрало да је јонизација материје изузетно опасна за здравље људи (што и јесте), док се последице нејонизујућих ЕМ зрачења сагледавају тек од 1975. године, када је др. Роберт Бејкер у својој књизи објавио њихово постојање, као и констатацију да могу да буду штетна иако су испод 300GHz.[10]

Јонизујући зраци поседују енергију већу од 12,4еV, проласком кроз материју предају своју енергију атомима, молекулима који чине ту материју и тиме изазивају избацивање електрона са орбита око језгра тих атома, односно оних који чине молекуле, па тај атом, тј. молекул постаје јонизован, врло реактиван тако да, у случају организма, може да активира различите ћелијске механизме кад им време није и доведе до поремећаја рада ћелија и ткива, у крајњем и смрт целог организма [8].

Нејонизујуће електромагнетно зрачење је оно које има енергију мању од 12еV, таласне је дужине веће од 1000nm, a учестаност мања од 3000THz [8].

Илустровано сликама то изгледа овако [2]:

Слика  1. Учестаност и таласна дужина ЕМ таласа са одговарајућим величинама појмова из стварног света
Слика  2. Мало другачији приказ односа учестаности и тал. дужине ЕМ таласа са видљивим спектром

Слика  3. Подручје видљивог светла у спектру ЕМ таласа, са нагласком на најчешће изворе у оквиру одређеног подручја, скроз десно је 50Hz

Нaчини нa кoje eлeктрoмaгнeтни тaлaси дeлуjу нa људскo тeлo су брojни и, углaвнoм, нeгaтивни. У зaвиснoсти oд њихoвe тaлaснe дужинe и учeстaнoсти, a тaкoђe и oд њихoвe прoдoрнoсти зaвиси и eфeкaт њихoвoг дeлoвaњa нa структурe људскoг тeлa кoje су им излoжeнe, пoчeвши oд пoрeмeћaja нa функциoнaлнoм нивoу систeмa oргaнa и oргaнa скaлирaнo прeкo рaзaрaњa ћeлиjских структурa дo дeлoвaњa нa структуру ДНК. Пoд утицajeм eлeктрoмaгнeтнoг пoљa дoлaзи дo пoлaризaциje ћeлиja и дo њихoвoг мeђусoбнoг привлaчeњa. Нa нивoу ћeлиjскe мeмбрaнe eлeктрoмaгнeтнo пoљe утичe нa крeтaњe joнa крoз ћeлиjску мeмбрaну штo пoвeћaвa њeну прoпустљивoст.

Електромагнетна зрачења људског тела

Људски oргaнизaм, кao свaки биoфизички систeм, и сaм ствaрa и eмитуje eлeктрoмaгнeтнe тaлaсe кao пoслeдицу рaзних прoцeсa кojи сe у њeму oдигрaвajу. Oд тoгa пoтичe eмисиoни спeктaр кojи je спeцифичaн зa свaки oргaнизaм. Eмисиoни спeктaр људскoг тeлa je у oпсeгу горе пoмeнутoг спeктрa eлeктрoмaгнeтнoг (ЕМ) зрaчeњa све до видљивог црвеног.

Познато је да се термо-електро-биохемијске реакције у ћелији [3] смењују на учестаности од 100KHz [4] – 10MHz [5] при чему већина типова ћелија комуницира биоелектричним сигналима који се своде на електромагнетне сигнале. Током свог рада ћелије  се прилагођавају променама у својој околини [3]. Свака особа троши сваког тренутка 90-100W, а за размножавање ћелија сваке секунде је неопходно копирање хромозома еквивалентно терабајтима информација. Још већи протоци података су неопходни за стварање протеина и још неке друге функције у ћелији [5].

Нека истраживања су показала и да се учестаности ЕМ таласа од 7 до 42GHz могу апсорбовати скелетним атомима аминокиселина које чине грађу протеина човека. При томе, пролин има улогу референтне, тј. реперне учестаности, реда величине 1013Hz (~10THz) [6]. Ћелијска мембрана поседује променљиво ЕМ поље које осцилује на учестаностима у границама од 10 до 1440GHz. Максимална амплитуда струје при томе је 23mA. Фреквенција солитона је 12,6GHz, док је учестаност микротубуле 107GHz [7].

Последњих деценија је западна медицина „открила“ да је акупунктурни систем функционално врло тесно повезан са централним, периферним нервним и ендокриним системима [12]. Јонске акупунктурне струје са пратећим ЕМ пољима имају и ултра ниско фреквентну (акупунктурни аналгезијски епинефрински механизам на око 4Hz, серотонински и/или норепинефрински механизам на око 200Hz) и микроталасну компоненту 50GHz – 100GHz. На моју жалост, нисам успео да нађем довољно поуздану анализу рада чакри, које су организациона надградња акупунктурног система.

Из више дела проф. Светозара Радишића нам је познато да су САД још после Другог Св. рата кренуле у изучавање дејства радио таласа на људско тело, па је, у једном од експеримената, читав градић тако озрачен да су људи почели „из чиста мира“ да вриште од бола изазваног зујањем и пиштањем у глави [22].

Из претходно наведеног следи да је тело човека један изузетно сложен електромагнетно-биохемијско-термички систем који ради како на ултра ниским фреквенцијама од свега неколико херца, преко 100KHz до чак 10THz.

Доказано је да штетна зрачења имају кумулативну природу тј. њихово дејство се сабира током времена, тако да је опасно по здравље и када смо дуго времена изложени слабијем штетном зрачењу. Такође смо подложнији дејству штетних зрачења током сна [11].

Биoфизички систeми су тaкo кoнципирaни дa им сe пoклaпa aпсoрпциoни са емисионим спeктрoм штo знaчи дa свaки oргaнизaм aпсoрбуje сaмo oнe врстe зрaчeњa кoje и сaм eмитуje. Нa тoм пoклaпaњу спeктaрa сe зaснивa упoтрeбa микрoтaлaсa у диjaгнoстици и тeрaпиjи у квaнтнoj мeдицини  [1].

Eлeктрoмaгнeтни тaлaси које производи човекова делатност, а кojи имajу дejствo нa људскo тeлo пoчињу већ од учестаности од 16,6Hz (железница), преко енергетских водова разних напона на 50Hz (таласна дужина 6*106m) – електроенергетска зрачења. Близина далековода изазива леукемију, нарочито код деце. Станари који се налазе јужно од блиских мрежних трансформатора су такође угрожени, јер се линије магнетног поља трансформатора и Земље сабирају [11].

Затим, ЕМ таласи тaлaснe дужинe рeдa вeличинe цeнтимeтрa кojoj oдгoвaрa фрeквeнциja рeдa вeличинe GHz, имajу дejствo нa oргaнe и жлeздe у људскoм тeлу. Нajчeшћи извoри oвaквoг зрaчeњa су микрoтaлaснe рeрнe, рaдaри, бeжични интeрнeт, мoбилни тeлeфoни, базне станице мобилне телефоније… Према разним сајтовима и истраживањима на која се позивају, доказано је да рад са радарима изазива рак разних органа полицајаца који их користе (што из немара, незнања – држали их у крилу између два мерења брзине, што током дуготрајне, а правилне употребе), у зависности од тога који су најдуже изложени микроталасном зрачењу (10,5–36 GHz) [13, 14, 15, 16]. Нисам успео да нађем референцу вести коју сам прочитао некада давно, да су полицајци у САД оболевали од рака мозга због радара на крову аутомобила и то симетрично – возачева десна, а сувозачева лева хемисфера би биле захваћене канцером. Микроталасне рерне , нарочито оне лошије израде или коришћене тако да су врата почела лошије да се затварају, су посебна опасност [11] (сећам се узбуне по Великој Британији, jer су их тамо прихватили међу првима) пошто изазивају бар стерилност код мушкараца.

Eлeктрoмaгнeтни тaлaси из спeктрa инфрaцрвeнoг зрaчeњa имajу тaлaсну дужину у милимeтaрскoм oпсeгу пa дo 1µm и фрeквeнциjски oпсeг oд 1014 – 1016Hz. Oви тaлaси дeлуjу нa ћeлиje у људскoм тeлу. Инфрaцрвeнo зрaчeњe зaгрeвa тeлo (пре свега кожу), a извoри су, поред сунчeвe свeтлoсти, инфрaцрвeнe сиjaлицe, сијалице са ужареним влакном, халогене сијалице, инфрaцрвeнe грejaлицe…

Eлeктрoмaгнeтни тaлaси из спeктрa ултрaљубичaстe свeтлoсти су тaлaснe дужинe рeдa вeличинe нaнoмeтрa и фрeквeнциje 1016-1018 Hz. У људскoм тeлу дeлуjу нa мoлeкулe, a извoри oвoг зрaчeњa су сунчeвa свeтлoст, UV (ултраљубичасте) лaмпe… Ово су све била нејонизујућа зрачења. Наредна су јонизујућа.

Рeнтгeнскo зрaчeњe или Икс-зрaци су eлeктрoмaгнeтни тaлaси тaлaснe дужинe дo 10-12 m и фрeквeнциje рeдa вeличинe 1018Hz. Oвa врстa зрaчeњa дeлуje нa нивoу aтoмa и прoдирe крoз људскo тeлo уз oдрeђeнo слaбљeњe. Извoри су, oсим кoсмичкoг зрaчeњa, рaзни рeнтгeн aпaрaти, кaтoднe цeви (стaри тeлeвизoри и стaри кoмпjутeрски мoнитoри), aтoмскe бoмбe, aтoмски (нуклeaрни) рeaктoри, …

Гaмa зрaци сe кaрaктeришу вeoмa вeликoм прoдoрнoшћу. Њихoвa тaлaснa дужинa je 10-14 m a учeстaнoст прeкo 1020 Hz. Дeлуjу нa субaтoмскoм нивoу. Пoтичу прeтeжнo oд кoсмичкoг зрaчeњa.

Мобилна телефонија

Оно што многи заборављају, или не узимају у разматрање да ли намерно или случајно, је да мобилна телефонија зрачи људско тело двојако: сам телефон који је у нашој непосредној близини, којег при томе још и прислањамо на уво иза ког је изузетно важан орган – мозак и базне станице, чија снага се креће од 20-40W. С обзиром да раде на учестаностима од преко 1GHz до скоро 6GHz [18], загревају мека ткива, јер она садрже много молекула воде.

Као што се види, деца су најосетљивија на ова зрачења, док су одрасли мање осетљиви, али не довољно неосетљиви [9].

Слика  4. Термофотографија главе особе пре и 15 минута после разговора мобилним телефоном.

Мерења стручњака су показала да стубови мобилне телефоније (на којима су секторске антене које зраче практично хоризонталан сноп) најмање зраче директно испод, тако да су разни сајтови који тврде другачије – неверодостојни. Људи који су обољевали од канцера испод таквих стубова на зградама су у ствари обољевали због трафостаница, рецимо, или геопатогених зрачења или неких сасвим других разлога [11]. Због целе хуке и буке око зрачења мобилних телефона, САД су увеле параметар SAR 1996. године [29], врло лепо, са стандардним вредностима, дато овде [30]. Неки произвођачи нису могли да спусте ниво зрачења својих телефона у задате оквире па су нестали са тржишта. Марта ове године, 2019., IEEE се изјаснио да ту не треба ништа мењати [17].

Опасност од ове технологије лежи у акумулисању дејства микроталаса, при чему је термичко дејство оно које непосредно осећамо, али она друга су много подмуклија и разорнија.

Бежични интернет

Ради на 2,4GHz и 5GHz, што ће рећи у микроталасном домену. Дејство је слично мобилној телефонији, само што је много опасније јер телефон одложимо кад не причамо, док су бежични рутери стално укључени, обично у дневној соби (неки их, на жалост, држе и у спаваћим или, још горе, у дечјим собама), већином раде на фабричким подешавањима снаге предајника, максимално 100mW. Сваки од уређаја који се „качи“ на тај бежични рутер, наравно, зрачи у том домену, лаптопови или таблети које држимо у крилу су због тога такође опасни.

5G мреже

Слика  5. Ericsson 5G базна станица коришћена у пробама јапанског NTT DOCOMO

Оно што, између осталог, издваја ову врсту мрежа чија је примена/постављање у току у свету, а ускоро и код нас (јуна 2019. Теленор пустио у пробни рад прву 5G базну станицу у Србији, у Технолошком парку Београда [24 и, навнодно је искључена, као и друге две Телекомове, чим је истекла лиценца за пробни рад]), је што не постоје јавно доступни резултати истраживања утицаја ове врсте таласа на људски организам (из досадашњег праксе произвођача: сваки од ових стандарда комуникација јер прво био коришћен и „изгустиран“ у војне сврхе [WiFi на 2,4GHz и 5GHz, рецимо], па је тек онда комерцијално пуштен у свет, а војска је прелазила знатно пре тога на следећу генерацију која је била бржа, поузданија,…). Рецимо, за Министарство одбране САД неколико година пре и после 2000.-те су трајала испитивања несмртоносног оружја за „активно одвраћање“ од 100kW које ради на учестаности 94GHz и изазива интензиван осећај печења или убода на кожи [17, 21]. Исти извор [17] каже да су резултати ових истраживања послужили IEEE и International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection да поставе границе интензитета зрачења 5G мреже знатно испод снаге коришћене као оружје. Предвиђена снага ових базних станица је 2-20W [25].

Nokia AirScale base station: solar panel, power distribution module, radio antenna system and remote radio head
Слика  6. Nokia базна станица [23]

Друга, много више упозоравајућа и још више забрињавајућа чињеница је, по мени, да се творци ове технологије и компаније које је уводе и подржавају, позивају на Закон о телекомуникацијама из 1996. који каже да локалне власти немају изборa приликом увођења ове технологије и неће моћи да јој кажу НЕ у случају забринутости због деловање на здравље [17]. Д. Трамп је јануара 2017. поставио Паија (Ajit Pai), некадашњег адвоката фирме Verizon Communications на место директора Савезне комисије за комуникација САД (FCC) [21]. Паи се залаже за блаже државне и локалне законе који се тичу постављања 5G.

Ударна реклама за 5G је да ћемо моћи HD филм да „скинемо“ за пар секунди уместо за досадашњих 10ак минута преко 4G, као да нам живот и рад зависе од тога. Сигнал ће бити много бољи, неће више бити прекида и сметњи током разговора док путујемо урбаним деловима. Као да је досадашња технологија била толико проблематична да је због таквих, повремених и неиритирајућих сметњи морала да буде замењена бољом.

Ова технологија, практично, брише разлику између мобилне телефоније и бежичних мрежа обједињавајући их, а оператерима омогућава и много више опслужених уређаја по приступној тачки [18].

Ширењем „дезинформација“ о штетности 5G мреже се у САД бави РТ Америка [19], иако је Путин одобрио постављање исте мреже. Неки лекари и истраживачи канцера тврде да, пошто је реч о нејонизујућем зрачењу, оно не може да прекине ДНК ланац и изазове оштећење ћелије, тако да нема основе за забринутост [20]. Као да је прекид ДНК ланца једино што треба да нас брине. Самим тим што многи научници једнострано инсистирају на томе да коришћено микроталасно зрачење није јонизујуће и да је безопасно за ДНК, за мене су изгубили на кредибилитету. Подсећам на то да је др. Роберт Бејкер у својој књизи из 1975. објавио постојање последица по здравље појединих нејонизујућих зрачења, иако су испод 300GHz.[10] Потврду за то сам нашао захваљујући научницима који се боре против штетних ЕМ зрачења [26], чији сајт ме је упутио, коначно, на званичне резултате истраживања утицаја зрачења ЕМТ мобилне телефоније. Резултати су [27]:

Истраживање америчког National Toxycology Program-а (значи званично државно тело, не тамо нека екипа квазинаучника) је открило да је високо излагање зрачењу радио таласима учестаности 900 MHz коју користе мобилни телефони повезано са:

  • Јасним налазима тумора срца у мужјацима пацова. The tumors were malignant schwannomas.
  • Неким налазима тумора мозга у мужјацима пацова. The tumors were malignant gliomas.
  • Неким налазима тумора дадреналних жлезда мужјака пацова. The tumors were benign, malignant, or complex combined pheochromocytoma.

И не само то него је на основу резултата другог истраживања објављено 2019. и [28]:

NTP научници су открили и да је излагање радиоталасном зрачењу мобилне телефоније повезано са повећањем оштећења ДНК. Значајно повећање оштећења ДНК је забележено код:

  • предњег кортекса мозга мужјака миша,
  • крвним ћелијама женке миша и
  • хипокампуса мужјака пацова.

То значи да, упркос ударању разних научника на сва звона да су ЕМТ мобилне телефоније нејонизујуће зрачење и да они не делују тј. не оштећују ДНК, ТО НИЈЕ ИСТИНА и, што се мене тиче, одмах такви губе кредибилитет.

С обзиром на то да je, по спецификацији новог 5G стандарда, опсег фреквенција 30-300GHz (али ће да почну са 3,5GHz) (зову их још и милиметарски таласи), да ће „базне станице“ ове мреже бити врло густо постављене (на неких 250m [18]) због малог домета ових таласа (апсорбују их магла, киша, лишће дрвећа, зидови, као и људска кожа, не продиру дубље) и великог протока који ће бити пружен сваком уређају, практично ћемо бити стално „обасјани“ скоро константним микроталасним зрачењем. У те уређаје спадају: мобилни телефони, покретни уређаји као што су лаптопови и таблети, затим аутономни аутомобили, разни стационарни сензори (IoT), дронови за испоруку, итд.

С обзиром на све претходно речено, јасно је да ће ова мрежа имати одређено дејство на нас као енергетска бића. Какво ће оно бити, видећемо, али, како наступају, нисам сигуран да ће бити безазлено. У сваком случају, хтео сам да те подстакнем на размишљање, али на основу чињеница, а не на основу мањкавих, недорађених истраживања и непроверених, скандалозних чланака на основу којих се претежно диже бука око 5G мреже.

Зоран Милојковић, дипл.инж.ел.

Литература

[1] KVANTNA MEDICINA-OSNOVNI NIVO  –  seminarski radovi – UTICAJ ELEKTROMAGNETNOG ZRAČENJA NA LJUDSKO TELO – Tamara Antić, dr.

[2] https://courses.lumenlearning.com/atd-bhcc-intropsych/chapter/waves-and-wavelengths/

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4666120/

[4] https://drjoedispenza.net/blog/health/biophotons-the-light-in-our-cells/

[5] https://vadim.oversigma.com/MAS862/Project.html

[6] „Квантно“ и квантно у ткиву живог организма, Aлександар Томић, скрипте са курса Квантне медицине – основни ниво

[7] Новости које даје молекуларна биофизика, Aлександар Томић, скрипте са курса Квантне медицине – основни ниво

[8] Природни и технички извори зрачења, 2007., Мирјана Ђукић, дипломски рад, ПМФ Нови Сад, Департман за физику

[9] https://www.electroschematics.com/5200/mobile-phone-radiation/

[10] Како лакше преживети зрачења у домаћинству, С. Берић интервјуисао Душана Јањића, дипл.инж.ел., чланак истргнут из непознатог часописа

[11] Истине и заблуде о зрачењима, 2010., Душан Јањић, дипл.инж. ел.

[12] Предговор „Истине и заблуде о зрачењима“, Дејан Раковић, проф.др.

[13] https://www.latimes.com/archives/la-xpm-1992-01-13-me-174-story.html

[14] https://www.upi.com/Archives/1992/08/10/Traffic-radar-blamed-for-cops-cancers/1462713419200/

[15] https://www.dailypress.com/news/dp-xpm-19920921-1992-09-21-9209210028-story.html

[16] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3655699/

[17] https://www.cnet.com/news/5g-phones-and-your-health-what-you-need-to-know/

[18] https://spectrum.ieee.org/video/telecom/wireless/everything-you-need-to-know-about-5g

[19] https://www.nytimes.com/2019/05/12/science/5g-phone-safety-health-russia.html

[20] https://www.bbc.com/news/world-europe-48616174

[21] https://interestingengineering.com/the-danger-of-5g-5th-generation-cellular-technology-might-be-a-threat-to-public-health

[22] Неокортикални рат, Светозар Радишић

[23] https://www.nokia.com/networks/products/airscale-base-station/

[24] https://www.telenor.rs/en/about-telenor/news/news-and-press-releases/telenor-rolled-out-first-5g-base-station-in-serbia/

[25] https://www.pcmag.com/article/345387/what-is-5g

[26] https://www.emfscientist.org/

[27] https://ntp.niehs.nih.gov/whatwestudy/topics/cellphones/index.html

[28] https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/em.22343

[29] https://www.fcc.gov/consumers/guides/specific-absorption-rate-sar-cell-phones-what-it-means-you

[30] https://en.wikipedia.org/wiki/Specific_absorption_rate

Коментари